Mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego?

08.10.2020

Planując zakup nieruchomości mieszkalnej często zastanawiamy się, czy warto inwestować w mieszkania z rynku pierwotnego. Rynek wtórny oferuje nam przecież całą gamę mieszkań w dogodnych lokalizacjach i przystępnych cenach. Część z nich dostępna jest w wariancie „do zamieszkania”, a dotychczasowi właściciele nierzadko są skłonni obniżyć nieco cenę, żeby szybko spieniężyć nieruchomość. W praktyce rynek wtórny rzeczywiście oferuje nam sporo interesujących lokali mieszkalnych o dużym potencjale. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że samo mieszkanie to nie wszystko. Istotne z perspektywy realizowanej inwestycji jest również otoczenie mieszkania, choćby wiek oraz stan budynku, w jaki się ono znajduje.

Mieszkania dostępne na rynku pierwotnym to nowe inwestycje mieszkaniowe realizowane zgodnie z bieżącymi trendami architektonicznymi i wykorzystaniem najnowszych technologii i materiałów budowalnych. To sprawia, że są energooszczędne, ciche i wyróżniają się o wiele bardziej przemyślanym układem wnętrz niż typowe budownictwo z wielkiej płyty. Większość deweloperów specjalizujących się w osiedlach mieszkalnych dodatkowo oferuje atrakcyjną i funkcjonalną aranżację przestrzeni wspólnych, dzięki czemu osiedle jest przyjazne dla rodzin z dziećmi, osób starszych i miłośników zwierząt domowych. Przykładem mogą być mieszkania w Grodzisku Mazowieckim realizowane przez nas.

Mieszkania z rynku pierwotnego – dlaczego warto?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego zazwyczaj wiąże się z koniecznością zainwestowania w nieruchomość relatywnie wyższej sumy pieniędzy niż w przypadku rynku wtórnego. Z drugiej strony, za wyższą ceną idzie szereg dodatkowych korzyści w postaci m.in.:

  • przestronnych i ustawnych wnętrz,
  • podziału przestrzeni na strefę dzienną i nocną lub publiczną i prywatną,
  • wykorzystania podczas budowy nowych technologii gwarantujących wyższy komfort użytkowania wnętrz,
  • zastosowania nowoczesnych materiałów budowlanych odznaczających się wysokimi parametrami izolacji cieplnej i akustycznej,
  • ciekawej i funkcjonalnej aranżacja części wspólnych,
  • przemyślanego systemu parkingów/garaży podziemnych.

Oczywiście zalet mieszkań z rynku pierwotnego jest o wiele więcej. Nie oznacza to jednak, że mieszkania z rynku wtórnego mają same wady. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od swojego nowego „eM” i jaki mamy na nie pomysł. Tak czy inaczej, nowoczesne osiedla mieszkaniowe mają do zaoferowania swoim mieszkańcom wiele atutów, a nowoczesna i funkcjonalna architektura w połączeniu z przestronnymi wnętrzami o wysokim standardzie sprawiają, że omawiane nieruchomości są bezsprzecznie warte naszej uwagi.